Máte nějaké otázky?

+420 702 078 350

info@chemspec.cz

11 tipů, jak snížit množství alergenů v domácnosti

Roztoči, spóry plísní, a jiné alergeny ve vaší domácnosti mohou nadělat spoušť, které se jen tak nezbavíte. Naučte se jich zbavit jednou pro vždy.

Zimní období přináší mnoha alergikům od jejich příznaků úlevu. Pro některé však může být startem zcela nové sezóny alergií. „Zimní“ alergie jsou obvykle na vnitřní alergeny, jako jsou domácí zvířata, roztoči a plísně. Lidé, kteří  žijí v tropických klimatech, se více setkávají s pylovými alergiemi, a to dokonce i přes zimu. V našich klimatických podmínkách však přicházíme v zimním období do styku především s vnitřními alergeny způsobujícími ony nepříjemné příznaky.

Prach, zvířecí alergeny, hmyz a plísně

Bytový prach, hmyzí trus a plísně jsou běžné vnitřní alergeny, které mohou vyvolávat alergie u náchylných lidí.

Prach

Nalezneme ve všech domácnostech, prach je živnou půdou pro mikroskopické organismy zvané roztoči. Trus těchto prachových roztočů je spouštěčem alergií. Ačkoli roztoče lze nalézt téměř všude, jsou běžné zejména ve vlhkých částech domu a tam, kde se shromažďují tzv. lidské alergeny (šupinky mrtvé kůže).

Zvířecí alergeny

Nebo-li odumřelé šupinky teplokrevných živočichů obsahující bílkoviny, které mohou u některých lidí vyvolat alergii.

Hmyz

Chcete-li další důvod, proč jej nenávidět? Tady je: protein, který se nachází v hmyzím trusu spouští alergie a astma.

Plíseň

Zatím co mnoho forem nepřežije venku první zimní mrazy, ve vaší domácnosti mohou přetrvávat po celé zimní období, zejména ve vlhkých prostorech, jako jsou sklepy nebo koupelny. Buďte velmi opatrní, pokud používáte pokojové zvlhčovače, protože právě díky nim se paradoxně plísním velmi daří. Uvolněné výtrusy plísní působí jako alergeny.

Tipy pro snižování  vnitřních alergenů

Zde jsou některé způsoby, jak můžete snížit potenciální alergeny ve vaší domácnosti:

 1. Udržujte nízkou vlhkost vzduchu. Udržení relativní vlhkosti menší než 50% je velmi důležité. Ve vlhčích oblastech vaší domácnosti, jako je např. sklep, můžete snížit vlhkost pomocí odvlhčovače.
 2. V místnostech s nižší vlhkostí než 50% použijte jako podlahovou krytinu koberec. Názor, že koberce přispívají ke špatné kvalitě vnitřního ovzduší je jen mýtus a loby výrobců pevných podlahových krytin. Koberec funguje jako veliký filtr a zadržuje alergeny v sobě. Alergeny z koberce jednoduše vysajeme. Dlaždice, linoleum a jiné pevné podlahoviny alergeny nezadrží a dochází k jejich víření do vzduchu, který se nám pak dostává do dýchacího systému, čímž spouští různé alergické reakce.
 3. Pravidelně uklízejte, perte záclony a závěsy. Hloubkové čištění koberců a čalounění vaší sedací soupravy svěřte odborníkům. Doporučujeme 2x ročně.
 4. Použijte speciální  protialergenní matrace a polštáře. Povlečení a lůžkoviny vyvářejte a vysoušejte při vysokých teplotách.
 5. Přenechte úklid někomu jinému. Alergické osoby by neměli tuto činnost provádět sami. Pokud musí, měli by nosit obličejovou roušku a ochranné brýle.
 6. Podlahy vysávejte vysavači s HEPA filtry, které jsou oproti tradičním vysavačům schopni zachytit mikroskopické částečky prachu a alergenů.
 7. V případě alergií na zvířecí alergeny, zvažte přestěhování domácích mazlíčků do venkovního kotce. Pokud toto není možné, zamezte alespoň pobytu mazlíčků s vámi v ložnici.
 8. Zakrývejte jídlo. Skladujte potraviny v pevných nádobách na potraviny a udržujte váš domov čistý, aby nedošlo k zamoření hmyzem.
 9. Zbavte dům škůdců. Pokud vidíte hmyz nebo myší trus, objednejte si  profesionálního deratizátora, aby váš dům zbavil všech škůdců.
 10. Odstraňte viditelné plísně. Jakákoliv viditelná plíseň by měla být vyčištěna a ihned odstraněna příslušným odstraňovačem plísní aby se dál nemohla šířit.
 11. Zvažte nákup  čističky vzduchu. HEPA čističky vzduchu mohou pomoci i s alergeny domácích mazlíčků. Na trhu je dnes již mnoho druhů těchto čističek.

Zvládnutím odstranění vnitřních alergenů během zimních měsíců bude život pohodlnější pro každého, kdo je na ně alergický.

Kontaktní údaje

Dischem s.r.o.
Nádražní 192
33901, Klatovy

+420 702 078 350
info@chemspec.cz